image Dalin disa nga propozimet e ukrainasve: Zotohen për mosanëtarësim në NATO nëse u garantohet siguri

Botë

Dalin disa nga propozimet e ukrainasve: Zotohen për mosanëtarësim në NATO nëse u garantohet siguri

news image

Negociatorët ukrainas kanë ndarë disa detaje të asaj që u mbulua në bisedimet e sotme midis Ukrainës dhe Rusisë në Stamboll, takimi i parë i dy delegacioneve ballë për ballë në më shumë se dy javë.

Ukraina propozoi miratimin e statusit neutral në këmbim të garancive të sigurisë, që do të thotë se ajo nuk do të bashkohej me aleancat ushtarake apo të presë bazat ushtarake, u thanë gazetarëve negociatorët ukrainas.

Propozimet do të përfshijnë gjithashtu një periudhë konsultimi 15-vjeçare për statusin e Krimesë së aneksuar dhe mund të hyjnë në fuqi vetëm në rast të një armëpushimi të plotë, raporton Reuters.

/GazetaSinjali/