image Cramon reagon pas sulmeve të burrit të Presidentes ndaj mediave: Në Kosovë po zhvillohet fushatë kundër gazetarëve
[wp-story id="814678"]

Kosovë

Cramon reagon pas sulmeve të burrit të Presidentes ndaj mediave: Në Kosovë po zhvillohet fushatë kundër gazetarëve

news image

Eurodeputetja Viola von Cramon ka reaguar ndaj sulmeve të burrit të presidentes Vjosa Osmani, Prindon Sadriu, ndaj gazetarëve në Kosovë.

Ajo thotë se është duke e ndjekur nga afër “fushatën denigruese të organizuar kundër gazetarëve”.

“Media e lirë është njëra nga shtyllat themelore të demokracisë dhe gazetarët duhet të kenë lirinë e tyre për t’u shprehur pa ndonjë frikë. Për këtë jam duke monitoruar nga afër kampanjën denigruese të organizuar kundër gazetarëve në Kosovë për të kuptuar plotësisht ngjarjet e fundit”, është shprehur ajo.

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, tutje ka thënë se Kosova ka shërbyer si shembull për një ambient pluralist.

“Kosova ka shërbyer si shembull për një ambient pluralist, ne do të dëshironim të shihnim standardet e BE-së të shprehjes së opinionit të qëndrojnë të mbështetura dhe gazetarët të mbrohen nga presioni politik”, ka thënë Von Cramon.

/GazetaSinjali/