image Çmimi dhe risitë e 3 produkteve të reja të Apple: iPhone 14, Apple Watch & AirPods
[wp-story id="814678"]

Teknologji

Çmimi dhe risitë e 3 produkteve të reja të Apple: iPhone 14, Apple Watch & AirPods

news image

Ekrane qeramike, lidhje satelitore, matës EKG-je dhe shumë të tjera? Apple ka zbuluar linjën e re dhe një numër përditësimesh të fokusuara tek ‘aventurat’ të cilat është e sigurt t’ju lënë gojëhapur.

Gjatë një eventi në selinë e Apple në Kaliforni, CEO Tim Cook tha se kompania po bënte një lëvizje madhore me iPhone 14 dhe “një edhe më madhore me iPhone 14 Plus”.

Të dy versionet kanë përmasave 15.5 cm përveç versioneve më të mëdha 17 cm.

Pajisja më e fundit përfshin përditësime të kamerës e cila arrin të shkrepë foto më të mira edhe në ndriçim të ulët.

iPhone i ri do të ketë gjithashtu jetëgjatësi të përmirësuar të baterisë dhe ekrane qeramike që janë më të qëndrueshme.

Porositë e para fillojnë më 9 shtator dhe versioni më i vogël do të dalë në shitje më 16 shtator. iPhone 14 Plus nuk do të dalë në treg deri në tetor.

Fansat ishin të interesuar të mësonin nëse iPhone i fundit do të ishte më i shtrenjtë se iPhone 13, sidomos në këto kohë inflacioni në rritje dhe trazirash ekonomike.

iPhone 14 në fakt do të ketë të njëjtin çmim si iPhone 13,  $799 dollarë (rreth 800 euro), ndërsa iPhone 14 Pro do të jetë $899 dollarë, më i lirë se iPhone 13 Pro që është $999 dollarë dhe iPhone Pro Max 14 është i njëjtë me iPhone 13 Pro. Maksimumi $1,099 dollarë (rreth 1,100 €).

Një tjetër përmirësim i ri është se të gjitha modelet e iPhone 14 në SHBA nuk do të kenë më një kartë SIM fizike dhe do të zëvendësohen me një eSIM që Apple thotë se është më e mirë për sigurinë dhe mund të mbështesë më shumë numra telefoni.

Telefonat do të kenë gjithashtu një shërbim të quajtur Emergjencë SOS nëpërmjet Satelitit, i cili lejon lidhjen me shërbimet e urgjencës nëse përdoruesi është jashtë gamës celulare ose Wi-Fi.

Apple Watch

Një model i ri i Apple Watch është prezantuar gjithashtu ditën e sotme.

Watch Series 8 përmban një ekran më të madh dhe më shumë veçori shëndetësore, duke përfshirë një sensor të temperaturës së trupit, i cili është krijuar posaçërisht për gratë për të parashikuar kohën e ovulacionit dhe ciklin e tyre menstrual.

Ajo mund të kryejë gjithashtu një EKG, të masë oksigjenin në gjak dhe të gjurmojë dhe analizojë gjumin tuaj.

Apple Watch ka gjithashtu një të ashtuquajtur “zbulim përplasjeje”, që përdoret në rast aksidenti me makinë. Ju mund të aktivizoni sensorët që regjistrojnë një përplasje të rëndë gjë që e bën pajisjen të kontaktojë menjëherë shërbimet e urgjencës si dhe të sigurojë vendndodhjen tuaj.

Ora gjithashtu do të jetë rezistente ndaj ujit dhe ndaj çarjeve.

Kushton të paktën $399 dollarë (rreth 400 euro) për një model alumini dhe $499 dollarë (rreth 500 euro) për një me lidhje celulare.

Do të jetë në dispozicion për blerje më 16 shtator.

Apple Watch SE

Apple ka gjithashtu një Apple Watch SE të ridizajnuar, e cila është më e lirë se Seria 8 e saj kryesore me $249 dollarë (rreth 250 euro) ose $299 dollarë (rreth 300 euro). Ajo përmban një ekran më të madh, një njoftim të rrahjeve të zemrës dhe zbulimin e rënies.

Kompania e teknologjisë po e tregton atë si një pajisje për fëmijët.

Apple Watch Ultra

Apple ka zbuluar gjithashtu Apple Watch Ultra të ri, të krijuar për vrapim dhe eksplorim në distanca të gjata. Ka GPS me frekuencë të dyfishtë dhe mund të lini marker-a për t’i bërë të ditur njerëzve se ku jeni.

Apple thotë se bateria mund të ketë deri në 60 orë jetëgjatësi, kështu që ju mund të vraponi një maratonë dhe më shumë me të dhe të eksploroni vendet më të largëta edhe në kushte ekstreme të motit.

Vjen me koston e lartë prej $799 dollarësh (rreth 800 euro).

AirPods të reja

Një model i ri i Airpods po vjen gjithashtu, i cili do të ketë më shumë sensorë dhe cilësi të përmirësuar të zërit, si dhe një veçori të re të anulimit të zhurmave.

Ato do të kushtojnë $249 dollarë (rreth 240 euro) dhe do të dalin në shitje më 23 shtator.

/GazetaSinjali/