image Çfarë ishte në marrëveshje dhe si u përfshi Bjellorusia?

Botë

Çfarë ishte në marrëveshje dhe si u përfshi Bjellorusia?

news image

I forti i Bjellorusisë Aleksander Lukashenko ka zhvilluar bisedime me Evgeniy Prigozhin.

Si rezultat i negociatave që zgjatën gjatë gjithë ditës, Prigozhin ka pranuar të de-përshkallëzohet.

Shërbimi i shtypit i Lukashenkos raporton se negociatat u zhvilluan me marrëveshjen e Vladimir Putin.

“Prigozhin ka rënë dakord të ndalojë marshimin drejt Moskës dhe të ndërmarrë hapa të mëtejshëm për të de-përshkallëzuar situatën”, thuhet në deklaratë.

Si pjesë e marrëveshjes, luftëtarët e Wagner marrin garanci sigurie.

Çfarë tjetër iu ofrua Prigozhin dhe mercenarëve nuk është e qartë.

Rusia ka përdorur territorin e Bjellorusisë për të nisur sulme ndaj Ukrainës që nga fillimi i pushtimit, duke fshirë efektivisht sovranitetin e Bjellorusisë.

Dhe çdo shenjë që tregon se kontrolli i Putinit në pushtet po dobësohet, kërcënon regjimin në Minsk, i cili është shumë i varur nga Moska.

Më herët sot, Svitlana Tikhanovskaya, liderja e opozitës që sfidoi Lukashenkon në zgjedhjet presidenciale të vitit 2020, tha se rebelimi i Wagnerit “është shansi më i mirë për të dëbuar ushtrinë ruse nga [Bjellorusia]”.

“Nëse e humbim këtë shans,” tha ajo në thirrjen e saj video, “Rusia do të na bëjë pikërisht atë që i bëri Ukrainës”.

/GazetaSinjali/