image Çekia premton që do të kujdeset për gratë dhe fëmijët që ikin nga Ukraina

Botë

Çekia premton që do të kujdeset për gratë dhe fëmijët që ikin nga Ukraina

news image

Kryeministri çek, Petr Fiala, ka thënë se vendi i tij do të kujdeset për “gratë dhe fëmijët” që ikin nga pushtimi rus i Ukrainës, i cili ka shtyrë rreth 3 milionë ukrainas të kërkojnë strehim në krahun lindor të BE-së.

Fiala, i cili udhëtoi në Kiev në fillim të kësaj jave me homologët e tij nga Polonia dhe Sllovenia, për të takuar presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky, shtoi se Republika Çeke mund të përballet me ardhjet e mëtejshme të refugjatëve nga Ukraina.

Me burrat në moshën e rekrutimit të ndaluar të largohen nga Ukraina, kryesisht gra dhe fëmijë kanë kaluar në Bashkimin Evropian në pikat kufitare në Poloni, Sllovaki, Hungari dhe Rumani.

Kam informuar miqtë ukrainas se ne do të kujdesemi për gratë dhe fëmijët e tyre”, shkroi Fiala në Twitter, shkruan The Guardian.

Shpejtësia dhe madhësia e valës së refugjatëve është e pakrahasueshme me valët e kaluara, por Republika Çeke mund ta (përballojë) atë”, tha ai.

/GazetaSinjali/