image Burgjet e Anglisë po 'pushtohen' nga shqiptarët

Evropë

Burgjet e Anglisë po ‘pushtohen’ nga shqiptarët

news image

“Shqiptarët po pushtojnë burgjet britanike”, kështu raportojnë mediet britanike, në artikullin që i kanë dedikuar emigrantëve të paligjshëm shqiptarë që janë dyndur drejt Anglisë.

Sipas mediave angleze analistët paralajmërojnë se Britania e Madhe rrezikon të bëhet “Alkatraz i Shqipërisë” nëse numri i kriminelëve nga shteti ballkanik vazhdon të rritet me ritmin aktual.

Shifrat zyrtare tregojnë se kishte 180 shqiptarë pas hekurave në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2012, por deri në vitin e kaluar, numri ishte rritur pothuajse nëntëfish në më shumë se 1500.

Ministrat janë paralajmëruar se nëse shifra vazhdon të rritet me këtë ritëm, ata do të tejkalojnë numrin e 5000 shkelësve në burgjet shqiptare brenda vetëm katër viteve.

Katër në 10 persona që bëjnë kalimin e rrezikshëm të Kanalit me varka të vogla ose mbërrijnë me kamionë janë nga Shqipëria.

Rreth 1075 shqiptarë kaluan Kanalin me varka të vogla të organizuara nga bandat e kontrabandës së njerëzve gjatë gjashtë javëve këtë verë.

Në fund të vitit 2021, shqiptarët përbënin numrin më të madh të shtetasve të huaj në burgjet në Angli dhe Uells, duke zënë gati dyfishin e numrit të polakëve.

/GazetaSinjali/