image Bullgaria akuzon 5 persona për ‘mbështetje logjistike’ në bombardimin e Stambollit

Botë

Bullgaria akuzon 5 persona për ‘mbështetje logjistike’ në bombardimin e Stambollit

news image

Bullgaria ka akuzuar pesë persona për ofrimin e “mbështetjes logjistike” për autorët e dyshuar të shpërthimit që vrau gjashtë persona dhe plagosi 81 të dielën në Stamboll.

Televizioni bullgar raportoi se tre nga pesë të dyshuarit janë shtetas bullgarë, ndërsa i katërti është nga një komb arab i paemërtuar.

Autoritetet turke pretendojnë se kanë marrë një rrëfim nga Alham Albashir, një grua siriane që ata dyshojnë se punon me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

Një gjykatë e Stambollit ndaloi 17 të dyshuar me akuza për “vrasje të qëllimshme” dhe “shkatërrim të unitetit kombëtar” në lidhje me bombardimin.

Ministri i Brendshëm turk, Suleyman Soylu, akuzoi Shtetet e Bashkuara për bashkëpunim në sulm për shkak të mbështetjes së tyre për partinë YPG në Siri.

image 345

Suleyman Soylu nuk i pranoi mesazhet e ngushëllimit nga qeveria amerikane, duke i krahasuar ato me një vrasës që është “ndër të parët që u kthye në skenë”.

/GazetaSinjali/