COVID-19

Të infektuar

5118

Të shëruar

2370

Të vdekur

108

Njoftimi/ Britania synon të bëj “shërbim të gjelbër diplomatik” edhe në Kosovë

news image

Ministria e Punëve të Jashtme në Britani është duke i zëvendësuar veturat zyrtare me vetura elektrike ose hibride.

Këtë përpjekje të gjerë për ta zvogëluar ndikimin e karbonit, Britania e ka nisur në Kosovë, për t’u bërë “shërbimi më i gjelbër diplomatik në botë”.

Plan tjetër i Britanisë është edhe heqja e plastikave nga përdorimi.

“Ambasada Britanike në Prishtinë tashmë ka larguar nga përdorimi afër 80% të plastikave nga përdorimi dhe po punojmë me partnerët tanë zbatues për ta zvogëluar plastikënsi përdorim në projektet e financuara nga Ministria e Punëve të Jashtme”, thuhet në njoftimin e ambasadës. /Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin