image Bonucci shpreson që tifozët e Milanit të mos e përqeshin Donnarumman kundër Anglisë

Futboll

Bonucci shpreson që tifozët e Milanit të mos e përqeshin Donnarumman kundër Anglisë

news image

Leonardo Bonucci shpreson që tifozët e Milanit të mos tallen me Gianluigi Donnarumma ose ndonjë nga lojtarët e Italisë në Ligën e Kombeve kundër Anglisë, por pranon se dështimi i Kupës së Botës është “një plagë e hapur dhe do të jetë gjithmonë”.

Liga e Kombeve mbetet e hapur deri në dy ndeshjet e fundit, pasi Hungaria ka shtatë pikë, Gjermania gjashtë, Italia pesë dhe Anglia dy.

Kushdo që përfundon në fund të grupit do të bjerë në Ligën e Kombeve B, kështu që kjo është një pozicion ballë për ballë përpara udhëtimit të Italisë në Hungari të hënën.

Ka shqetësime se duke luajtur në San Siro do ta lërë Donnarumma-n të hapur ndaj shakave nga tifozët lokalë të Milanit, të cilët janë ende të zemëruar me të që u largua si agjent i lirë për t’iu bashkuar PSG-së.

“Shpresoj që njerëzit të mendojnë për atë që është më e mira për Italinë”, tha Bonucci për RAI Sport, duke iu referuar gjithashtu humbjes në play-off të Kupës së Botës kundër Maqedonisë së Veriut.

“Ne e kuptojmë se ajo që ndodhi në mars mbetet një plagë e hapur dhe do të jetë gjithmonë. Ne kemi nevojë për mbështetjen e tifozëve dhe shpresojmë se do të ketë vetëm duartrokitje dhe inkurajim për Gigio dhe të gjithë lojtarët e Italisë gjatë 90 minutave.”

Mbrojtësi shkoi edhe më tej në konferencën për shtyp, duke paralajmëruar se “kushdo që përqesh një lojtar të Italisë është pa tru”.

Juventusi ka luftuar keq deri më tani këtë sezon si në Serie A ashtu edhe në Ligën e Kampionëve, kështu që Bonucci e sheh detyrën ndërkombëtare si diçka si një lirim?

“Unë vij gjithmonë në Nazionale me kokën time të lirë nga shqetësimet e tjera, me një grup të jashtëzakonshëm lojtarësh dhe stafi.

Momente të errëta do të vijnë gjithmonë në karrierën e një lojtari dhe në jetën e çdo personi, ju vetëm duhet t’i përballoni ato me kokën lart dhe një ndjenjë qartësie.”

/GazetaSinjaliSport/