image ‘Bild’: A qëndron Rusia pas fushatës kundër anëtarësimit së Shqipërisë në BE?

Rajon

Rajoni/ ‘Bild’: A qëndron Rusia pas fushatës kundër anëtarësimit së Shqipërisë në BE?

news image

Me gjithë pengesat, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ende shpreson të udhëheqë vendin e tij drejt BE-së. Në vendin e tij, megjithatë, ai gjithashtu përballet me rezistencën. Opozita shqiptare, e udhëhequr nga Partia Demokratike po përpiqet me të gjitha forcat të rrëzojë kryeministrin socialist, shkruan “Bild”.

Gazeta gjermane pohon se fushatat e dyshimta në internet, dokumentet e nxjerra dhe regjistrimet komprometuese janë shpërndarë qëllimisht. Sipas dokumenteve të Departamentit të Drejtësisë të SHBA, strategu politik kanadez Nick Muzin mbështet opozitën e Shqipërisë.

Rrjetet e Muzin shtrihen përtej të gjitha kufijve dhe në një larmi sistemesh politike. Lista e klientëve të lidhur me të është mbresëlënëse. Ai mbështeti republikanët George W. Bush, Ted Cruz, John McCain dhe madje edhe Donald Trump në fushatën zgjedhore në SHBA. Në 2017 ai u punësua nga  Katari. Në emër të Emirit, ai do të përmirësonte marrëdhëniet e vendit arab me delegacionin e Trump dhe me komunitetin hebre në Shtetet e Bashkuara.

Misioni dështoi pasi që Muzin nuk u regjistrua në Agjencinë e Departamentit të Drejtësisë amerikane FARA si këshilltar i një shteti të huaj, andaj ai u detyrua të hiqte dorë nga Katari.

Tani klienti tjetër i tij, sipas gazetës “Bild” është opozita shqiptare, e cila dëshiron të parandalojë pranimin e Shqipërisë në BE nën kryeministrin aktual me të gjitha fuqitë – dhe padyshim që kostoja e përdorimit të Muzins është mjaft e shtrenjtë.

Sipas dokumenteve nga agjencia amerikane FARA, Muzin duhej të merrte 675,000 euro për misionin e tij tremujor. Informacioni vjen nga vetë ai, pohon gazeta gjermane.

Shuma e tarifës dhe origjina e parave tani e sjell klientin në nevojë. Lulzim Basha, drejtuesi i Partisë Demokratike Shqiptare, kishte nënshkruar kontratën me Muzin.

Një tarifë prej 25,000 dollarë ishte rënë dakord tre herë. Sidoqoftë, shumë më tepër u paguan. Për këtë arsye, hetimet ndaj liderit të opozitës Basha filluan në Shqipëri në qershor. Ai vetë mohon se ka shpërdoruar para ose nuk i ka taksuar ato, flet për një fushatë të ndyrë dhe akuzon akuzuesit se janë të korruptuar.

“Muzin vetë konfirmoi pagesën e fondeve për autoritetin amerikan FARA. Në një raport të mëvonshëm të FARA, kompania që u shfaq si klient ishte një kompani që ndan kutinë e saj të postës në Rrugën St. Vincent në Edinburgh, Skoci me 1200 ndërmarrje të tjera: Biniatt Trade LP. Gjurmët e Biniatt Trade çojnë nëpër botë: nga Skocia përmes Belize-Amerikës së Jugut – dhe prej andej në Rusi.

Me gjithë këtë përhapje globale, kompania ka më pak para se çdo start-up fillestar: Sipas regjistrit britanik të biznesit, Biniatt Trade ka një kapital aksionesh prej 100 funte.

Ajo që revista amerikane “Mother Jones” zbuloi në mes të vitit, sjell PDSH-në shqiptare dhe kreun e saj të opozitës Lulzim Basha në vështirësi të mëtejshme të shpjegimit, pasi që prapa Biniatt Trade është një rrjet i ndërmarrjeve të mbivendosur – në fund të të cilit ka disa njerëz me ndikim të biznesit nga Rusia.

Njëri prej tyre është Evgeny Sheremetyev. Ai zotëron aksione në disa kompani ruse. Të paktën njëri prej tyre merr urdhra nga qeveria ruse.

Për kryeministrin shqiptar Edi Rama, është një provë e qartë që Rusia është prapa përpjekjeve të lobistit të lartë Nick Muzin. Në fakt, Rusia ka pak interes për afrimin e Shqipërisë me BE. Pranimi do të dobësonte më tej ndikimin e rusëve në Ballkan.

Në një deklaratë zyrtare, Partia Demokratike Shqiptare mohoi të ketë pasur lidhje direkte ose indirekte me individë ose kompani ruse.

Një deklaratë që vështirë se hedh dritë në çështjen duke pasur parasysh lidhjet e dokumentuara midis PDSH-së, lobistit kanadez dhe njerëzve të biznesit rus, shkruan “Bild” në artikullin e sotëm.

Sidoqoftë, makinacionet e dyshimta ishin të suksesshme: Përfaqësimi i BE paralajmëroi opozitën që herët se bojkoti parlamentar i saj dhe destabilizimi i brendshëm që mund të vinte mund të rrezikojnë seriozisht rrugën e Shqipërisë drejt BE. /Gazeta Sinjali/