image Bilanci i fundit, shteti me mbi 26 mijë raste të reja dhe 602 vdekje nga COVID-19 brenda ditës

Botë

Bilanci i fundit, shteti me mbi 26 mijë raste të reja dhe 602 vdekje nga COVID-19 brenda ditës

news image

Autoritetet shëndetësore braziliane kanë publikuar bilancin e fundit 24 orësh me COVID-19.

Ministria e shëndetësisë e Brazilit regjistroi 26.051 raste të reja të koronavirusit të dielën, duke e çuar totalin e vendit në 1.603.055 raste të konfirmuara, raporton CNN.

Brazili gjithashtu raportoi 602 vdekje të reja të lidhura, duke sjellë numrin e vdekjeve në 64.867.

Shifrat e reja vijnë si qyteti më i madh i Brazilit, Sao Paulo, përgatitet të rihapë bare, restorante, sallone bukurie dhe berberë të hënën, dhe ndërsa Rio de Janeiro hapi bare dhe restorante të saj gjatë fundjavës.

Dyqanet e rrugës dhe qendrat tregtare në Sao Paulo gjithashtu do të jenë të hapura për gjashtë orë duke filluar nga e hëna, pasi të kenë operuar katër orë në ditë që kur rihapën më 11 qershor./ Gazeta Sinjali/