image Belgjikë: Vetura përplaset me turmën, gjashtë të vdekur - Sinjali

Belgjikë: Vetura përplaset me turmën, gjashtë të vdekur

news image

Të paktën gjashtë persona janë vrarë pasi një makinë ka përplasur një turmë në jug të Belgjikës.

Incidenti ndodhi në qytetin Strépy-Bracquegnies.

Makina raportohet se u përplas me intensitet të lartë në një grup prej rreth 60 personash, të cilët po përgatiteshin të merrnin pjesë në një paradë karnavalesh.

Disa persona janë plagosur rëndë dhe disa janë në gjendje kritike, tha një zëdhënëse e policisë për BBC.

Rrethanat e sulmit janë duke u hetuar, por policia tha se nuk po konsiderohet si sulm terrorist.

“Është një aksident, një tragjik. Makina goditi grupin dhe u përpoq të vazhdonte, por u ndalua shpejt nga policia”, tha zëdhënësja e policisë, Cristina Ianoco.

“Shoferi dhe personat e tjerë në veturë janë ndaluar”, shtoi ajo.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin