image Arteta synon të jetë njeriu që do t'i japë fund 'agjërimit' të trofeve evropian me Arsenalin
[wp-story id="814678"]

Futboll

Arteta synon të jetë njeriu që do t’i japë fund ‘agjërimit’ të trofeve evropian me Arsenalin

news image

Mikel Arteta dëshiron të jetë njeriu për t’i dhënë fund pritjes së gjatë të Arsenalit për trofeun evropian.

Londinezët shijuan suksesin për herë të fundit në Kupën e Fituesve të Kupave 1993-94, gati 30 vjet më parë.

Por Arteta ka marrë një skuadër të fortë në Cyrih, ndërsa lojtarët e tij nisin kampanjën e tyre në Europa League ndaj klubit zvicëran.

“Kjo është një kohë e gjatë dhe unë do të doja të jem i pari që thyej atë rekord negativ,” tha ai.

“Por ju duhet të filloni diku dhe është tani. Pra, është koha për të luajtur mirë dhe për të fituar të drejtën për të fituar ndeshjen.

Ne nuk kemi aq shumë lojtarë në dispozicion për fat të keq me lëndime që morëm në dy javët e fundit.

Humbja në Manchester United të dielën e kaluar përfundoi një start të përsosur të sezonit të Gunners në Premier League.

Por Arteta e sheh këtë ndeshje ndaj Cyrih si mundësinë e përsosur për skuadrën e tij për t’u rikthyer në rrugët e fitoreve përpara Evertonit në shtëpi të dielën.

“Ky është një kompeticion që ne duam ta marrim shumë seriozisht kundër një kundërshtari që do të na vështirësojë jetën,” shtoi ai.

“Pra, ne duam ta nisim garën në mënyrën e duhur dhe të ruajmë momentin tonë.”

Thomas Partey dhe Mo Elneny të dy humbasin udhëtimin në Zvicër, së bashku me Emile Smith Rowe.

Cyrihu ka fituar vetëm pesë nga 13 ndeshjet e tyre deri më tani këtë sezon dhe ka dalë nga kualifikimet e Champions League në duart e FA Qarabag.

Por Arteta do t’i urdhërojë njerëzit e tij të mos dalin duke pritur të fitojnë lehtësisht. “Rreziku më i madh është se ata nuk kanë marrë rezultatet që ndoshta prisnin pas sezonit që kishin vitin e kaluar,” tha ai. “Ju mund të shihni se sa të gatshëm janë ata për të fituar ndeshje futbolli dhe ky është një kompeticion ndryshe me një kontekst tjetër. Pres një ekip që do të jetë shumë gati”, deklaroi Arteta.

/GazetaSinjaliSport/