image Arteta: Nuk mund të shpenzojmë shumë para siç bëri Liverpooli me Alisson dhe Van Dijk - Sinjali

Arteta: Nuk mund të shpenzojmë shumë para siç bëri Liverpooli me Alisson dhe Van Dijk

news image

Trajneri i Arsenalit po synon të përmirësojë skuadrën e tij këtë verë, por thotë se nuk mund të sjellë yje shumë të shtrenjtë për të forcuar ekipin e tij.

Mikel Arteta ka theksuar se Arsenali nuk mund ta transformojë skuadrën e lojës me disa nënshkrime të mëdha parash këtë verë, siç bëri Liverpooli disa vite më parë.

Reds bën një transformim në skuadër duke nënshkruar me portierin Alisson dhe mbrojtësin Virgil van Dijk për një shumë prej 142 milionë funtesh (169 milionë dollarë) me disa muaj diferencë, dhe është sugjeruar që Arsenali duhet të bëjë të njëjtën gjë ndërsa përpiqet të kthehet në majën e futbollit anglez.

Megjithatë, Arteta thotë se financat i kanë duart e lidhura dhe ai do të duhet të jetë më i zgjuar në tregun e transferimeve sesa të shpenzojë shumë për yjet.

I pyetur nga Sky Sports rreth ndryshimit të plotë të pikëpamjes së Liverpool-it pas nënshkrimit të Alisson dhe Van Dijk, Arteta tha: “Unë nuk mendoj se jemi në një pozicion ku mund ta bëjmë këtë, kështu që ne duhet të gjejmë mënyra të tjera për ta bërë këtë.

“Liverpooli gjithashtu ka përmirësuar jashtëzakonisht shumë lojtarët e tij, gjë që është po aq e rëndësishme sa sjellja e lojtarëve. Dhe më pas, ata që blini, [është e rëndësishme] që ata të mund të kenë një ndikim menjëherë.

“Ky është një vendim i madh që ata duhet të marrin në rekrutimin, dhe pastaj ata janë gjithashtu qenie njerëzore. Ata duhet të përshtaten, dhe ndonjëherë kjo është një pyetje e ndërlikuar për t’iu përgjigjur përpara se të jenë në të vërtetë këtu.”

Arteta ka gjetur gëzim duke u dhënë shanse lojtarëve të rinj, me Bukayo Saka dhe Emile Smith Rowe që shfaqen si yje për Arsenalin në sezonet e fundit.

Megjithatë, ai do të duhet të kryejë një operacion të gjerë në vijën e tij të parë këtë verë, ndërsa Eddie Nketiah dhe Alexandre Lacazette përgatiten të largohen, diçka për të cilën Arteta thotë se tashmë po përgatitet.

Ai tha: “Ne duam ta bëjmë skuadrën më të fortë, ne duam ta bëjmë 11-shen fillestare më të fortë, ne duam të bëjmë specifikën dhe personalitetin e lojtarëve tanë më të fortë, dhe kjo është ajo që ne do të kërkojmë të bëjmë.

“Do të varet nga shumë faktorë – sa lojtarë janë kthyer nga huazimet e tyre, me angazhimet që kemi ende me ta; pozicioni ynë financiar në lidhje me vendin ku mbarojmë; kërkesat e klubeve kur duam të blejmë ose të shesim lojtarë. Aty ka shumë pikëpyetje, por ky është futbolli”, ka përfunduar Arteta.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: