image Arteta: Newcastle ishte 10 herë më e mirë se ne, perfomanca ishte larg nivelit të një ekipi që synon LK - Sinjali

Arteta: Newcastle ishte 10 herë më e mirë se ne, perfomanca ishte larg nivelit të një ekipi që synon LK

news image

Mikel Arteta pranoi se Newcastle ishte “10 herë më e mirë” se Arsenali, ndërsa pranoi se performanca e Topçinjve në humbjen e së hënës nuk ishte aspak afër nivelit të një ekipi që shpreson të jetë në Ligën e Kampionëve.

Shpresat e Arsenalit në Ligën e Kampionëve nuk janë më në duart e tyre pas humbjes 2-0 të së hënës në Newcastle, me Spurs tani në pozitë ideale për një vend në kompeticionin më të lartë evropian.

Arteta pranoi se Arsenali nuk bëri “asgjë” në atë që në thelb ishte një lojë që duhej fituar, duke i lënë të gjithë të përfshirë të frustruar.

“Newcastle e meritonte të fitonte ndeshjen dhe ishte shumë më e mirë se ne”, tha ai për Sky Sports. “Ne nuk kishim asgjë në lojë. Ata ishin shumë më të mirë në çdo departament dhe ne ishim të dobët me topin. Shumë gjëra ndodhën gjatë lojës, si zëvendësimet për dëmtime, por nuk është një justifikim sepse ata ishin shumë më të mirë se ne.

“Është e vërtetë që nuk mundëm ta përballonim lojën që duhej të luanim këtu. Ne u përpoqëm të ndryshonim disa gjëra, por nuk e bëri atë më mirë. Kishim momente ku dukeshim më mirë, por më pas ekzekutimi ishte aq i dobët dhe golat që ne dhamë ishin jashtëzakonisht të varfër.

“Është jashtëzakonisht zhgënjyese që Newcastle ishte 10 herë më e mirë se ne dhe performanca nuk ishte aspak afër nivelit që duhet të jemi nëse duam të luajmë në Ligën e Kampionëve.

“Jam tepër i zhgënjyer. Është shumë e dhimbshme. Ishte në duart tona dhe [tani] nuk është në duart tona. Ne duhet të mposhtim Evertonin dhe të presim që Norwich të mundë Spurs. Ka gjithmonë një shans të vogël në futboll”, deklaroi Arteta.

Me humbjen, Arsenali ka humbur 13 ndeshje në Premier League këtë sezon, më së shumti në një sezon me 38 ndeshje.

Ky, megjithatë, mund të rezultojë të jetë më i kushtueshëm, me Tottenhamin tani në vendin përpara për të siguruar një vend në Champions League.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: