image Arteta mirëpret në skuadër futbollistin e huazuar i cili u zgjodh lojtari më i mirë i ri i vitit në Francë - Sinjali

Arteta mirëpret në skuadër futbollistin e huazuar i cili u zgjodh lojtari më i mirë i ri i vitit në Francë

news image

Mikel Arteta thotë se William Saliba duhet të kthehet në Arsenal këtë verë, pavarësisht se ka shprehur dëshirën e tij për të qëndruar në klubin e huazuar Marseille.

Saliba nuk ka bërë ende një paraqitje konkurruese për Topçinjtë që kur nënshkroi për klubin nga Saint-Etienne në 2019, duke kaluar kohë si huazim në ‘Stade Geoffroy-Guichard’, si dhe në Nice dhe së fundmi në Marseille.

Një kampanjë mbresëlënëse e tij në Stade Velodrome e ndihmoi klubin të kualifikohej në Ligën e Kampionëve dhe Saliba është i ‘dëshpëruar’ të kthehet për të luajtur në kompeticion sezonin e ardhshëm – por Arteta ka ide të tjera.

Marseille siguroi vendin e dytë në Ligue 1 për t’u kualifikuar në Ligën e Kampionëve, por Arsenalit do t’i duhet të mjaftohet me futbollin e Europa League sezonin e ardhshëm.

Trajneri i Arsenalit është i bindur se qendërmbrojtësi nuk do të kishte pasur mundësi të rregullta për ekipin e parë nëse do të qëndronte në veri të Londrës, por ai po planifikon ta përfshijë atë në formacionin e tij për 2022-2023.

“Ne morëm vendimin e duhur”, ka thënë Arteta për RMC Sport. “Ai duhet të kthehet. Ai ka përvojën e nevojshme për të qenë konkurrues me ne.

“Nëse ai do të kishte qëndruar me ne këtë vit, me një ndeshje në Premier League në javë, me Ben White dhe Gabriel, ai nuk do të kishte gjysmën e kohës së lojës që kishte me Marseille, kjo është e sigurt.

“Për rritjen e tij dhe atë që ai mund të bëjë sezonin e ardhshëm nuk do të ishte mirë. William nuk ishte me ne sepse ai nuk do të kishte kohë për të luajtur për të fituar përvojë. Kjo është ajo, nuk ka asgjë tjetër”, ka deklaruar Arteta.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: