image Alves kapiten i Brazilit në Lojërat Olimpike të Tokios

Futboll

Alves kapiten i Brazilit në Lojërat Olimpike të Tokios

news image

Ai është 38 vjeç dhe ka luajtur 17 sezone në një nivel elitar, por Dani Alves nuk ka mbaruar ende.

Mbrojtësi i djathtë i cili ende kujtohet me dashuri në mendjet e tifozëve të Barcelonës dhe Sevilla do të jetë kapiteni i Brazilit në Lojërat Olimpike të Tokios.

Alves ka luajtur në dy Kupa Botërore, katër turne të Kupës së Amerikës dhe dy Kupa të Konfederatave. Askush nuk ka fituar aq shumë sa ai në historinë e futbollit.

Ai kurrë nuk ka fituar një Kupë Botërore, ose një medalje Olimpike. Kjo është arsyeja pse ai po shkon në Japoni, shkruan “Marca”.

Trajneri, Andre Jardine, është vetëm tre vjet më i vjetër se Alves, por për të është e qartë se veterani është kapiteni i përsosur.

“Ai është një udhëheqës, ai është një fitues, ai ka shumë karizëm dhe është shumë i respektuar nga të gjithë lojtarët brazilianë”, tha trajneri.

“Ai është një shembull i shkëlqyeshëm për këtë brez lojtarësh që kemi. Për kuriozitet, ai kurrë nuk ka garuar në Lojërat Olimpike. Ai do të jetë një shembull për skuadrën dhe një lider në fushën e lojës. Nëse mendojmë për një lojtar kush dëshiron të jetë kampion … ai ka një rekord plot tituj për një arsye”.

Alves është ambicioz dhe synon të fitojë Medaljen e Artë në Tokio dhe më pas Kupën e Botës vitin e ardhshëm në Katar.

Brazili do të përballet me Gjermaninë në ndeshjen e tyre të hapjes në Lojërat Olimpike më 22 korrik në Yokohama.

Pastaj ata do të ndeshen me Bregun e Fildishtë më 25 korrik në Yokohama, para se të luajnë Arabinë Saudite më 28 korrik në Saitama. /Gazeta Sinjali Sporti/