image Alonso: Chelsea mund ta fitojë Premier Ligën sezonin e ardhshëm

Futboll

Alonso: Chelsea mund ta fitojë Premier Ligën sezonin e ardhshëm

news image

Marcos Alonso beson se Chelsea është i aftë të konkurrojë me çdo kundërshtar në ditën e tyre dhe shpreson se konsistenca mund të gjendet në sezonin 2022-2023 që i lejon Blutë të kthehen në garë për titullin e Premier League.

Dominimi i brendshëm nuk është shijuar në perëndim të Londrës që kur Antonio Conte kapi një kurorë të ligës gjatë sezonit të tij debutues në krye në 2016-17.

Chelsea ka fituar përsëri Champions League që atëherë, ndërsa kanë arritur tre finale radhazi të FA Cup, por ata janë 12 pikë larg nga Manchester City në krye të tabelës në sezonin aktual.

Para të mëdha kanë vazhduar të investohen nga Chelsea në ndjekje të më shumë trofeve të mëdhenj, me shpresën se do të shpenzohen më shumë para pasi të ketë përfunduar një shitje e klubit nga Roman Abramovich.

Mbrojtësi i majtë i Chelseas, Marcos Alonso nuk sheh asnjë arsye pse të mos shpallen ata kampionë sezonin e ardhshëm.

Ai i ka thënë Sky Sports: “Unë do të thosha kështu. Ne pamë disa vite më parë kur fituam të fundit dhe kemi konkurruar kundër këtyre skuadrave.

“Mendoj se jemi të aftë të fitojmë çdo gjë kundër çdo skuadre dhe ne vetëm duhet të përmirësohemi pak në këtë qëndrueshmëri gjatë gjithë sezonit. Ne do të përpiqemi të jemi pak më afër sezonit të ardhshëm“, u shpreh ai.

/GazetaSinjaliSport/