image Alarmante: Vazhdon rritja e rasteve të reja me koronavirus

Shëndetësi

Alarmante: Vazhdon rritja e rasteve të reja me koronavirus

news image

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës ka publikuar raportin e fundit 24-orësh për gjendjen epidemiologjike në vend.

Sipas IKShPK-së, në 24 orët e fundit janë regjistruar 2 mijë e 708 raste të reja dhe një viktimë si pasojë e infektimit me koronavirus.

Gjatë kësaj periudhe kohore janë testuar mbi 10 mijë persona, ndërsa afër 5 mijë të tjerë janë vaksinuar.

Gjithashtu, gjatë kësaj kohe janë shëruar 202 persona që ishin të infektuar me COVID-19.

Sot IKShPK vlerësoi se pothuajse të gjitha rastet me COVID-19 në Kosovë janë me variantin Omicron.

Mund të jetë një imazh i teksti që thotë "COVID19 BASHKE IA DALIM! PERDITESIMI FUNDIT Të vaksinuar brenda 24 oreve 4.731 REPUBL E KOSOVES MINISTRIA SHENDETESISE Të vaksinuar me nje dozë Doza të administruara në total 20 JANAR, 2022 887.875 1.732.948 Të vaksinuar me dy doza Doza perforcuese 799.114 Testime brenda 24 orève 43.760 Doza të treta 10.833 2.199 Raste pozitive Vdekje 2.708 Pozitiviteti rasteve Të sheruar 24.99% 202 Raste aktive 9.771"

/GazetaSinjali/