COVID-19

Të infektuar

1123

Të shëruar

847

Të vdekur

30

Kulturë/ Aksion simbolik para Teatrit të Kosovës për Teatrin e Shqipërisë

news image

Një aksion simbolik është duke u mbajtur para Teatrit Kombëtar në Prishtinë, në shenjë solidarizimi me artistët në Shqipëri, të cilët po protestojnë kundër shembjes së ndërtesës së Teatrit Kombëtar Shqiptar.

Rreth 50 qytetarë kanë qëndruar para teatrit me maska dhe me pankarta në të cilat kishte mbishkrime si: “Muret i shembni, por jo teatrin”, “Me teatrin” dhe të tjera.

Në shenjë solidarizimi, kundër shembjes së ndërtesës së Teatrit Kombëtar në Tiranë, Teatri Kombëtar i Kosovës, Teatri i Gjilanit, Teatri “Hadi Shehu” – Gjakovë”, Teatri “Bekim Fehmiu” Prizren, Teatri “Adriana” – Ferizaj”, Teatri “Muharrem Qena” – Mitrovicë, Qendra Multimedia”, “Teatri Oda”, Teatri “Urban”, “Etno Teatri – Kukaj”, kanë anuluar shfaqjen “Skënderbeu ose dashuri dhe liri”, e cila ka qenë e planifikuar në kuadër të kalendarit online/livestream./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin