image Aguero: Shumica e lojtarëve frikësohen t'i rikthehen futbollit

Futboll

Koronavirusi/ Aguero: Shumica e lojtarëve frikësohen t’i rikthehen futbollit

news image

Lojtarët janë të “frikësuar” për mundësinë e rikthimit në fushë mes pandemisë koronavirus, thotë sulmuesi i Manchester City, Sergio Aguero.

Premier League shpreson të rifillojë sezonin më 8 qershor, gjë që do të kërkonte që lojtarët të rikthehen në stërvitje të plotë deri më 18 maj.

Klubet e Premierligës do të takohen sot për të diskutuar opsionet për rifillimin.

“Shumica e lojtarëve janë të frikësuar sepse kanë fëmijë dhe familje”, tha 31-vjeçari Aguero.

Duke folur për stacionin televiziv argjentinas El Chiringuito, Aguero shtoi: “Unë kam frikë, por jam me të dashurën time këtu dhe nuk do të jem në kontakt me njerëzit e tjerë. Unë jam i bllokuar në shtëpinë time dhe personi i vetëm që mund të infektoja është e dashura ime.
“Ata po thonë se ka njerëz që e kanë atë dhe nuk kanë simptoma, por ende ju infektojnë. Kjo është arsyeja pse unë jam këtu në shtëpi. Ndoshta kam sëmundje dhe as nuk e di.”

Premier League është pezulluar që nga 13 mars për shkak të koronavirusit, por të gjitha klubet mbeten të përkushtuara të luajnë këtë sezon 92 ndeshjet e mbetura.

Të gjitha ndeshjet pritet të mbahen pas dyerve të mbyllura.

Drejtorët e Lartë të Mjekësisë të FA dhe Premier League do të bashkohen në një video konferencë të premten me ekspertë mjekësorë nga sindikata e rugby, kriket dhe gara, së bashku me Sekretarin e Kulturës Oliver Dowden dhe zv / shefin kryesor të mjekësisë Jonathan Van-Tam për të diskutuar aspektet mjekësore dhe të sigurisë të një rikthimi në aksionin sportiv.

Aguero tha se ai dhe shokët e tij të skuadrës, do të jenë “mjaft nervozë dhe ekstra të kujdesshëm” kur të kthehen në punë.
“Shpresoj se një vaksinë do të gjendet së shpejti, në mënyrë që kjo të përfundojë.”

BBC Sport kupton se lojtarët do të testohen për koronavirus dy herë në javë dhe do të kontrollohen për simptoma çdo ditë.

Të gjitha testet do të kryheshin nga profesionistë të shëndetit në një strukturë të testimit NHS përmes të cilit secili klub do të kishte akses.

/Gazeta Sinjali/