image A po eksporton Koreja e Veriut armë në Rusi?
[wp-story id="814678"]

Botë

A po eksporton Koreja e Veriut armë në Rusi?

news image

Koreja e Veriut thotë se nuk i ka shitur kurrë armë Rusisë dhe nuk ka plane ta bëjë këtë në të ardhmen, pas raporteve të ShBA-së, Moska po i drejtohej Phenianit për të rimbushur rezervat.

Zyrtarët amerikanë thanë më herët se Rusia mund të blejë raketa dhe predha artilerie nga Koreja e Veriut.

Ata thanë se lëvizje të tilla, së bashku me blerjet e supozuara të armëve iraniane, treguan se sanksionet perëndimore po pengonin përpjekjet e Rusisë në luftën në Ukrainë.

Moska i mohoi raportet në atë kohë, raporton BBC.

Çdo lëvizje armësh midis dy vendeve do të ishte në kundërshtim me sanksionet e Kombeve të Bashkuara.

Të enjten, në një deklaratë të transmetuar nga media shtetërore e Koresë së Veriut KCNA, një zyrtar i paidentifikuar në ministrinë e mbrojtjes së Koresë së Veriut tha: “Ne kurrë nuk kemi eksportuar armë ose municione në Rusi më parë dhe nuk do të planifikojmë t’i eksportojmë ato.

/GazetaSinjali/