image 5 të vdekur, mbi 100 të lënduar nga stuhia

Botë

5 të vdekur, mbi 100 të lënduar nga stuhia

news image

Të paktën katër persona kanë humbur jetën dhe më shumë se 100 të tjerë janë lënduar nga stuhia që ka goditur Poloninë, njoftoi kryeministri i vendit Mateusz Morawiecki.

Në majën e malit Gievont një grupi i turistëve, në mesin e të cilëve kishte edhe fëmijë, u kap nga moti i keq i shoqëruar me vetëtima.

Personi i pestë u vra në Sllovaki. Njëri nga viktimat raportohet të jetë një fëmijë.

Stuhia thuhet se ka zbritur befas pas një mëngjesi me diell.

“Askush nuk e priste që të shpërthejë një stuhi kaq e papritur dhe nga këndvështrimi ynë njerëzor ishte diçka që ishte e pamundur të parashikohej”, tha Morawiecki gjatë një takimi emergjence.

Kishte raportime për viktima në pjesë të ndryshme të vargmalit. Të paktën katër helikopterë shpëtimi u dërguan në zonë.