image 37 mijë gra ukrainase i janë bashkuar ushtrisë së Ukrainës - Sinjali

37 mijë gra ukrainase i janë bashkuar ushtrisë së Ukrainës

news image

Gratë ukrainase “nuk janë” viktima të luftës, sepse të gjitha ato kanë historitë e tyre unike të rezistencës kundër forcave ruse, tha zonja e parë ukrainase të enjten.

Këto deklarata Olena Zelensky i bëri në një konferencë virtuale me temë “Gratë në konflikte” në Bruksel, e cila u organizua nga presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel dhe laureatja e Çmimit Nobel për Paqe, Nadia Murad.

“Jam absolutisht e sigurt se ne, gratë ukrainase nuk mund të quhemi viktima. Ne të gjithë kemi historitë tona të rezistencës,” tha ajo, duke vlerësuar përpjekjet e mjekëve, infermierëve, mësuesve, punonjësve socialë, sipërmarrësve dhe nënave gjatë gjithë luftës së vazhdueshme në Rusi”, tha Zelensky.

Ajo theksoi gjithashtu se mbi 37,000 gra shërbejnë në ushtrinë ukrainase dhe “po luftojnë me dinjitet… duke luftuar si të barabarta“.

Zelensky shfaqi portrete të grave ukrainase që u bënë simbole të rezistencës, të tilla si Oksana Balandina, një infermiere që humbi këmbët dhe gishtat ndërsa kujdesej për pacientët gjatë bombardimeve, dhe Tetiana Blyzniak, “Madona ukrainase”, fotografia e së cilës ushqehej me gji është bërë në një metro të Kievit. streha e stacionit u bë virale.

Zonja e Parë gjithashtu u bëri thirrje njerëzve që të mos “shikojnë larg nga Ukraina” ose “të fikin televizorin”, edhe nëse beteja ka vazhduar për 100 ditë, shkruan AA.

Mbi 4,000 civilë janë vrarë në Ukrainë, duke përfshirë të paktën 1,075 gra dhe 100 vajza, ndërsa mbi 14 milionë njerëz janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre që kur Rusia filloi një luftë kundër fqinjit të saj më 24 shkurt, vlerëson OKB.

Sipas fondit të fëmijëve të OKB-së, dy fëmijë vriten çdo ditë në luftë.

Përafërsisht 15.7 milionë njerëz kanë nevojë për ndihmë humanitare në vend.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin