image Gratë që lindin 10 fëmijë do të marrin 16 mijë dollarë, Putin rikthen titullin sovjetik “Nëna Heroinë”

Botë

Gratë që lindin 10 fëmijë do të marrin 16 mijë dollarë, Putin rikthen titullin sovjetik “Nëna Heroinë”

news image

Presidenti rus Vladimir Putin ka ringjallur çmimin e epokës sovjetike “Nëna Heroinë”, ndërsa vendi po përballet me një krizë demografike të nxitur nga rënia e niveleve të lindjeve.

Putin nënshkroi një dekret të hënën për të ringjallur titullin e nderit “Nëna Heroinë”, të cilin udhëheqësi sovjetik Josef Stalin e vendosi për herë të parë në vitin 1944, pas humbjeve masive të popullsisë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Titulli pushoi së dhëni pas rënies së Bashkimit Sovjetik në vitin 1991.

Ngjashëm me titullin e epokës sovjetike, titulli “Nëna Heroinë” i Rusisë do t’u jepet grave që mbajnë dhe rrisin 10 ose më shumë fëmijë.

Nënave kualifikuese u jepet një pagesë një herë prej 16 mijë dollarësh sapo fëmija i tyre i 10-të mbush një vjeç, sipas dekretit të Putinit, shkruan The Moscow Times, përcjell Klankosova.tv

Nënat ende kualifikohen nëse humbasin ndonjërin nga fëmijët e tyre në betejë ose si rezultat i një akti terrorist ose situata emergjente, thuhet në dekret.

Titulli “Nëna Heroinë” është në të njëjtin nivel statusi me urdhrat e rangut të lartë shtetëror si “Hero i Rusisë” dhe “Hero i Punës”.

Popullsia e Rusisë ka qenë në rënie pothuajse të vazhdueshme për dekada, duke rënë në 145.1 milionë pas një rënieje prej rreth 400 mijë njerëz në fillim të vitit 2022.

Shkalla e rënies së popullsisë së Rusisë pothuajse është dyfishuar që nga viti 2021 – kur pandemia e koronavirusit çoi në rënien më të madhe natyrore të popullsisë së vendit, që nga fundi i Bashkimit Sovjetik – dhe gati u trefishua që nga viti 2020.

/GazetaSinjali/