image 34 mijë e 208 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Shëndetësi

34 mijë e 208 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

news image

Momentalisht, 34 mijë e 208 qytetarë në Kosovë janë të infektuar me COVID-19, shkruan Gazeta Sinjali.

Shifra të larta infektimesh janë regjistruar qysh prej shfaqjes së variantit Omicron të koronavirusit, përhapja e shpejtë e të cilit bëri që të shënoheshin shifra rekorde të rasteve të reja brenda ditës.

Me rritjen e rasteve, është rritur edhe numri i personave që i janë drejtuar qendrave të vaksinimit.

Nga 9 dhjetori është miratuar edhe doza e tretë e vaksinës dhe ajo përforcuese, të cilat deri tani janë vaksinuar 78 mijë e 116 persona./GazetaSinjali/

May be an image of text that says 'COVID19 BASHKE IA DALIM! Të vaksinuar brenda 24 orève 943 REPUBLIKA KOSOVES MINISTRIAESHENDETESISE SHENDETESISE Të vaksinuar me nje dozë Doza të administruara nẽ total 893.643 PERDITÄSIMII FUNDIT 31 JANAR, 2022 1.777.085 Të vaksinuar me dy doza Doza tẽ Testime brenda 24 orève 805.226 ta/pèrforcuese 6.837 78.116 Raste pozitive Vdekje 1.593 Pozitiviteti rasteve 3 Të sheruar 23.29% 2.433 Raste aktive 34.208'