image 28 Nëntori, flamujt kuq e zi zbukuruan çdo vendbanim ku jetojnë shqiptarët në Maqedoni

Rajon

28 Nëntori, flamujt kuq e zi zbukuruan çdo vendbanim ku jetojnë shqiptarët në Maqedoni

news image

Flamujt kuq e zi zbukuruan çdo vendbanim ku jetojnë shqiptarët në nder të 28 Nëntorit, ditës së Flamurit Kombëtar.

Aktivtitet e shuma rikthyen historinë e kësaj date të rëndësishme duke kujtuar emrat më të veçantë të saj si Ismail Qemali e Isa Boletini të cilën 110 vite më parë ngrit në Vlorë flamurin kuq e zi duke shpallur pavarësinë e shtetit shqiptar.

Në Tetovë, 110 nxënës të shkollës së mesme të mjekësisë defiluan drejt sheshit Iliria për të improvizuar ngritjen e flamurit kombëtar.

“Normalisht që ishte ndjenjë e bukur. Sepse është edhe përfaqësimi i gruas shqiptare që ka ndodhur në gjitha eventet, sikurse në ngritjen e flamurit në Vlorë po ashtu edhe në krijimin e alfabetit”.

“Ka qenë një kënaqësi e veçantë sidomos për neve të dyja që ishim përpara. Përgëzime edhe për djemtë dhe për gjithë që morën pjesë”.

Akademi solemne me rastin e ditës së flamurit u organizua edhe në Shkup nga BDI-ja. Manifestime të ngjashme u organizuan edhe në Strugë, Kërçovë, Gostivar, Tetovë dhe komuna tjera.

/GazetaSinjali/