image ​150 anëtarë të familjes mbretërore saudite preken me Covid-19

Botë

​150 anëtarë të familjes mbretërore saudite preken me Covid-19

news image

Deri në 150 anëtarë të familjes mbretërore saudite janë të infektuar me coronavirus, ndërkohë që mbreti Al-Saud dhe princi Mohamed bin Salman janë në izolim për të shmangur përhapjen e sëmundjes.

Mjekët në Spitalin Special të Mbretit Faisal Specialist në Riad që trajtojnë anëtarët e familjes mbretërore po përgatisin 500 shtretër të tjerë për një fluks të pritshëm të pacientëve.

Numri i princave sauditë është me mijëra dhe shumë udhëtojnë shpesh në Evropë, prej nga janë sugjeruar të kthehen para se të preken me coronavirus. Familja mbretërore saudite vlerësohet të ketë rreth 15,000 anëtarë.

Vendi me rreth 33 milionë banorë ka raportuar 2,932 raste dhe 41 vdekje.

Arabia Saudite po pret deri në 200.000 raste të koronavirusit brenda disa javësh, tha të martën ministri i Shëndetësisë i vendit.

“Brenda disa javëve të ardhshme, studimet parashikojnë se numri i infeksioneve do të shkojë nga minimumi 10.000 deri në maksimum 200.000,” tha ministri Tawfiq al-Rabiah, sipas mediave shtetërore.

Rabiah, i cili paralajmëroi mbretërinë të përballet me një “moment kritik” në luftën kundër virusit, tha që projektimi ishte i bazuar në katër studime nga ekspertë sauditë dhe ndërkombëtarë.

Disa qytete saudite përfshirë kryeqytetin Riad janë nën një shtetrrethimi 24-orësh të imponuar nga ministri i Brendshëm. Qytetet e shenjta të Mekës dhe Medinës janë mbyllur gjithashtu.

Autoritetet javën e kaluar u kërkuan myslimanëve që të shtyjnë përkohësisht përgatitjet për haxhin vjetor.

Rasti i parë në Arabi Saudite ishte një pacient i cili kohët e fundit kishte udhëtuar në Iran./GazetaSinjali/