image Zyrtare: Danilo rinovon kontratën me Juventusin

Futboll

Zyrtare: Danilo rinovon kontratën me Juventusin

news image

Mbrojtësi brazilian Danilo ka rënë dakord për një zgjatje të re të kontratës, e cila do ta mbajë atë të lidhur me Juventusin deri në verën e vitit 2025.

Në internet, Juventusi ka identifikuar tre fjalë për të përshkruar mbrojtësin e tyre me ndikim: “Shpirt. Luftëtar. Lider.”

Një deklaratë në faqen e klubit thotë: “Që nga ardhja e tij në Juventus në gusht 2019, lidhja e tij me ngjyrat tona ishte e menjëhershme. Ai është bërë një pikë referimi dhe që sot lidhja e tij me fanellën tonë bëhet edhe më e fortë.”

31-vjeçari iu bashkua Zonjës së Vjetër nga Manchester City i Pep Guardiolës në vitin 2019 në një marrëveshje të pjesshme shkëmbimi që përfshinte që Joao Cancelo të lëvizte në drejtimin tjetër.

Që atëherë, Danilo ka regjistruar 142 paraqitje në të gjitha garat në Biankonerët, duke përfshirë 128 fillime dhe 102 ndeshje në Serie A.

Danilo gjithashtu ka kontribuar me tetë gola nga mbrojtësi i djathtë gjatë kohës së tij në Torino, më së fundi duke arritur golin e barazimit në pjesën e parë të fitores 4-2 të së martës ndaj Torinos në Derby della Mole.

Së bashku me Filip Kostic, Danilo është paraqitur në çdo ndeshje të ligës së Juves deri më tani këtë sezon.

Testi i radhës i Danilos dhe Juves vjen në Stadio Olimpico të dielën, ku ata do të përballen me Romën në një betejë potencialisht vendimtare në garën për kualifikimin evropian.

/GazetaSinjali/