image ZYRTARE: Benzema pensionohet nga kombëtarja e Francës

ZYRTARE: Benzema pensionohet nga kombëtarja e Francës

Karim Benzema ka njoftuar tërheqjen e tij nga futbolli ndërkombëtar pasi humbi garën e Francës në finalen e Kupës së Botës.

Benzema u dërgua në shtëpi në prag të turneut pasi mori një dëmtim, por kishte disa spekulime se ai mund të ishte kthyer për në finale pasi luajti në një miqësore për Real Madridin.

Megjithatë, ai thuhet se refuzoi mundësinë për t’u rikthyer në Katar pasi u grind me menaxherin Didier Deschamps, dhe tani ka hyrë në mediat sociale për të konfirmuar se ai ka vendosur t’i kushtojë kohë karrierës së tij ndërkombëtare.

“Bëra përpjekjet dhe gabimet e nevojshme për të qenë këtu ku jam sot dhe jam krenare për këtë! Unë kam shkruar historinë time dhe e jona po mbaron”, shkroi Benzema në Instagram të hënën pasdite.

Benzema hodhi poshtë ofertën e presidentit francez Emmanuel Macron për të marrë avionin e tij privat në Katar për finalen e së dielës.

Kjo pasoi mesazhin e tij ‘Nuk jam i interesuar’ përpara finales, pasi ai la të kuptohej fuqimisht se do të refuzonte çdo thirrje.

Megjithatë, ai postoi një mesazh fati për shokët e tij të skuadrës, ku shkruhej: “Është koha… të gjithë së bashku. Vamonos. Hajde Les Bleus.’

Deschamps po planifikon të zhvillojë bisedime me Federatën Franceze të Futbollit në vitin e ri për të ardhmen e tij, por Benzema ka zgjedhur të mos presë për të parë se si do të zhvillohen ato diskutime dhe është larguar nga ekipi kombëtar.

Benzema e përfundon karrierën e tij në Francë me 37 gola në 97 paraqitje, por rrugëtimi i tij me kombëtaren nuk ka qenë aspak i qetë që nga debutimi i tij 15 vjet më parë.

Benzema bëri debutimin e tij ndërkombëtar kundër Austrisë në mars 2007 dhe shënoi gjatë paraqitjes së tij zëvendësuese në pjesën e dytë.

Ai u përzgjodh për skuadrën e Francës në Euro 2008, por u kritikua për paraqitjet e tij në fazat e grupeve të turneut pasi skuadra u rrëzua herët.

Pavarësisht se luajti rregullisht gjatë sezonit kualifikues, Benzema u la jashtë skuadrës së Francës për Kupën e Botës 2010, megjithëse trajneri Raymond Domenech këmbënguli se kjo ishte për shkak të formës së tij të klubit me Real Madridin dhe jo për përfshirjen e tij të supozuar në një skandal seksual në atë kohë.

Benzema do të luante në Euro 2012 dhe në Kupën e Botës 2014, por pjesa e tij në komplotin e shantazhit të kasetës seksuale që përfshinte bashkëlojtarin e Francës, Mathieu Valbuena, çoi në një mungesë pesëvjeçare nga grupi ndërkombëtar, i cili përfshinte kampanjën e tyre fituese në Kupën e Botës 2018.

Ai u kthye në skuadrën e Francës për Euro 2020 vitin e kaluar dhe shënoi katër gola gjatë turneut për të përfunduar si golashënuesi i tretë më i mirë.

Pasi bëri përshtypje në finalet e Ligës së Kombeve të UEFA-s, Benzema fitoi trofeun e parë të kohës së tij me kombëtaren.

Pas një viti të shkëlqyer në të cilin fitoi Ligën e Kampionëve dhe Topin e Artë, Benzema priste të ishte një forcë në sulmin francez në Kupën e Botës derisa të ndërhynte dëmtimi i tij.