image Zvicra mbulohet nga bora në gusht

Evropë

Zvicra mbulohet nga bora në gusht

news image

Bora e verës e ka mbuluar një pjesë të Zvicrës mëngjesin e së hënës. Vija e borës ka rënë në 2000 metra, lokalisht edhe më e ulët.

Për shkak që ka pasur shumë shi gjatë natës, disa kalime zvicerane janë të mbuluara. Pamjet nga kamerat e internetit tregojnë borën e gushtit. Kalimi Oberalp, Grimsel Pass, Gotthard Pass dhe Flüela Pass preken nga fillimi i dimrit. Priten kushte të rrëshqitshme të rrugëve, shkruan 20minuten.

Megjithatë, bora duhet të zhduket së shpejti. Temperaturat do të rriten lehtë krahasuar me të dielën. Ajri më i ngrohtë dhe më i ngrohtë do të na arrijë nga jugperëndimi gjatë ditës së martë, kufiri i gradës zero do të rritet në mbi 3500 metra deri në mbrëmje – në perëndimin e largët edhe në pothuajse 4000 metra, përcjell albinfo.ch.

Trendi do të vazhdojë edhe në ditët në vijim. Në vend, 30 gradë është e mundur sërish të enjten. Ka edhe shumë qiell blu. Me mot me diell, megjithatë nga e enjtja do të rikthehet edhe rreziku i shtrëngatave, shkruan 20minuten.

/GazetaSinjali/