image Zjarri shkatërron ishullin turistik të Hondurasit në Karaibe
[wp-story id="814678"]

Botë

Zjarri shkatërron ishullin turistik të Hondurasit në Karaibe

news image

Një zjarr i madh shkatërroi më shumë se 200 shtëpi dhe biznese në ishullin Guanaja të Hondurasit, duke detyruar qindra banorë të largohen për siguri dhe duke shkatërruar vendpushimin e varur nga turizmi, thanë autoritetet e ndihmës.

Katër persona u plagosën nga zjarri, i cili shkatërroi 90 shtëpi dhe dëmtoi 120 të tjerë, duke përfshirë disa të përdorura si biznese, tha Gonzales, raporton Reuters.

Pamjet dramatike të shpërndara në mediat sociale treguan se rreshtat e shtëpive bregdetare të përfshira nga flakët dhe shtëpitë prej druri po shembeshin në Guanaja, një ishull i Karaibeve rreth 70 kilometra larg bregdetit verior të Hondurasit.

“Ne mund të konfirmojmë se nuk kemi humbje njerëzore por humbje të mëdha materiale” , tha Max Gonzales, ministër i Agjencisë së Sistemit Kombëtar për Menaxhimin e Rrezikut dhe Kontigjencave Kombëtare (SINAGER).

Zjarri shpërtheu para agimit dhe banorët luftuan për ta vënë atë nën kontroll pasi ishulli nuk ka një shërbim zjarrfikës.

Guanaja është një nga tre ishujt piktoresk të Gjirit të vendit, ku snorkelers dhe zhytësit vijnë për të parë delfinët dhe një gumë të madhe koralesh./GazetaSinjali/

Smoke billows from a fire at a residential area on the island of Guanaja, Honduras in this screen grab taken from a video taken October 2, 2021. COPECO/Reuters TV via REUTERS
Smoke billows from a fire at a residential area on the island of Guanaja, Honduras in this screen grab taken from a video taken October 2, 2021. COPECO/Reuters TV via REUTERS