image Zjarret e furishme në Hawaii vrasin 36 persona

Botë

Zjarret e furishme në Hawaii vrasin 36 persona

news image

Të paktën 36 persona kanë vdekur nga zjarret në të gjithë qarkun Maui në Hawaii, thonë zyrtarët.

Zjarret janë ndezur nga erërat e forta nga një uragan që kalonte, duke shkatërruar qindra ndërtesa dhe duke djegur disa zona deri në tokë.

Mijëra njerëz janë detyruar të evakuojnë shtëpitë e tyre në ishullin Maui dhe është shpallur një gjendje e jashtëzakonshme.

Një operacion i madh kërkim-shpëtimi është duke u zhvilluar dhe helikopterët kanë hedhur ujë mbi zjarret nga lart.

/GazetaSinjali/