image Filmuan presidentin teksa lagej në pantallona, arrestohen 6 gazetarë në Sudan

Botë

Filmuan presidentin teksa lagej në pantallona, arrestohen 6 gazetarë në Sudan

news image

6 gazetarë në Sudanin e Jugut janë vënë në pranga pasi filmuan momentin e sikletshëm teksa presidenti i tyre urinonte në pantallona gjatë një ceremonie zyrtare.

Videoja u bë menjëherë virale dhe kjo gjë nxiti reagimin e zyrtarëve në Sudanin e Jugut që donin të dinin se kush ishte personi që e publikoi atë në rrjet.

Presidenti Salva Kiir u filmua gjatë ceremonisë ndërsa urinonte gjatë intonimit të himnit kombëtar.

Arrestimi i gazetarëve është dënuar ashpër nga shoqata që mbron interesat e tyre, e cila kërkon lirimin e tyre të menjëhershëm.

/GazetaSinjali/