image Zelensky takohet me Papa Françeskun në Vatikan

Botë

Zelensky takohet me Papa Françeskun në Vatikan

news image

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy takohet me Papa Françeskun në Vatikan, i cili tha në fund të prillit se Selia e Shenjtë është e përfshirë në një mision paqeje për t’i dhënë fund luftës me Rusinë.

Më herët presidenti u takua me homologun e tij italian Sergio Mattarella dhe kryeministrin e atëhershëm Giorgia Meloni përpara se të shkonte në Vatikan.

Si Mattarella ashtu edhe Meloni përsëritën mbështetjen e plotë të Italisë për Ukrainën në drejtim të ndihmës ushtarake, financiare, humanitare dhe rindërtimit në afat të shkurtër dhe afatgjatë.

Në një konferencë shtypi pas takimit të saj me Zelenskiy, Meloni dënoi “agresionin brutal dhe të padrejtë” të Rusisë, premtoi mbështetjen e Italisë për Ukrainën “për aq kohë sa është e nevojshme” dhe i kërkoi Rusisë që të tërhiqet menjëherë.

“Nuk mund të arrish paqen përmes një dorëzimi,” tha ajo, duke i bërë jehonë një komenti të mëparshëm nga Mattarella. “Do të ishte një precedent shumë i rëndë për të gjitha kombet e botës”.

Ajo theksoi mbështetjen e Italisë për anëtarësimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian dhe “intensifikimin” e një partneriteti me NATO-n.

/GazetaSinjali/