image Papa Françesku i bën thirrje Rusisë të rivendosë marrëveshjen e grurit në Detin e Zi

Botë

Papa Françesku i bën thirrje Rusisë të rivendosë marrëveshjen e grurit në Detin e Zi

news image

Papa Françesku i ka bërë thirrje Rusisë që të ringjallë marrëveshjen e drithit në Detin e Zi, përmes së cilës Moska e kishte lejuar Ukrainën të eksportonte grurë nga portet e saj detare, pavarësisht luftës.

Gjatë mesazhit të tij Angelus të dielën, ai tha:

“U bëj thirrje vëllezërve të mi, autoriteteve të Federatës Ruse, që nisma e Detit të Zi të rifillojë dhe drithi të transportohet i sigurt.”

/GazetaSinjali/