image Zelensky shihet me gruan e tij për herë të parë që nga fillimi i luftës

Botë

Zelensky shihet me gruan e tij për herë të parë që nga fillimi i luftës

news image

Volodymyr Zelensky është fotografuar me gruan Olena për herë të parë që kur Rusia pushtoi Ukrainën pothuajse tre muaj më parë, ndërsa çifti mori pjesë në funeralin e presidentit të parë të vendit në Kiev.

Familja Zelensky dukej e qetë, por e rraskapitur ndërsa ecnin së bashku për të vendosur lule në majë të arkivolit të Leonid Kravchuk, i cili u bë i pari që udhëhoqi një Ukrainë të sapo-pavarur pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991. Ai vdiq në fundjavë, në moshën 88-vjeçare, pas një ‘sëmundjeje të gjatë’, raporton dailymail.

I veshur krejt në të zeza në vend të jeshiles ushtarake tashmë të markës së tij tregtare, Zelensky ecte pranë gruas së tij, gishtat e së cilës ishin futur në grusht sikur t’i rezistonte dëshirës për t’i shtrirë dorën dhe për t’i kapur dorën, duke i varur lirisht në anën e tij vetëm disa centimetra larg njëri-tjetrit.

Atyre iu bashkuan personalitete të tjera, duke përfshirë kryetarin e Bashkisë së Kievit, Vitaly Klitschko, teksa funerali u zhvillua në Shtëpinë e Ukrainës të martën, në një qytet që ende përpiqet të shërohet nga përpjekja e Rusisë për të pushtuar qytetin.

Paraqitja e Olenës vjen një muaj pasi ajo zbuloi se ajo ka folur me bashkëshortin e saj vetëm në telefon që nga shpërthimi i luftës, nga frika se bashkimi me të në kryeqytetin ukrainas do ta rrezikonte atë dhe dy fëmijët e tyre të vegjël të vriteshin.

Nuk dihet saktësisht se kur ajo u kthye në Kiev, por çifti kaloi të paktën gjashtë javë të ndarë.

Zelensky is pictured laying flowers on Kravchuk's coffin at Kyiv's Ukrainian House conference centre, as the city recovers from Russian attacks having repelled Putin's forces
Zelensky and Olena are pictured walking together through an audience of mourners at Kravchuk's funeral, including dignitaries such as Kyiv mayor Vitaly Klitschko
Former Ukrainian presidents Petro Poroshenko, Danylo Kuchma and Viktor Yushchenko attend the funeral of Leonid Kravchuk, the country's first president, in Kyiv today

/GazetaSinjali/