image Xiaomi pritet të prodhojë deri 300,000 makina elektrike në vit
[wp-story id="814678"]

Automjete

Xiaomi pritet të prodhojë deri 300,000 makina elektrike në vit

news image

Kompania Xiaomi njoftoi planet e veta për veturat elektrike në mars, por tashmë ka ambicie të mëdha.

Sipas mediave të huaja, agjencia e zhvillimit ekonomik Beijing E-Town ka konfirmuar se Xiaomi do të ndërtojë një fabrikë të veturave elektrike në qytet, e aftë për të prodhuar deri në 300,000 automjete në vit.

Fabrika do të ndërtohet në dy faza dhe duhet të fillojë prodhimin masiv në vitin 2024.

Kompania gjithashtu do të krijojë selinë e saj EV, divizionet e kërkimit dhe shitjeve në Pekin, tha agjencia.

Xiaomi tashmë planifikon të përdorë dyqanet e saj me pakicë për të ndihmuar në shitjen e makinave.

Sidoqoftë, ka ende shumë të panjohura për strategjinë e makinave të Xiaomi, duke përfshirë modelet fillestare dhe zgjerimin ndërkombëtar.

Marka e suksesshme e teknologjisë pret të investojë ekuivalentin e 10 miliardë dollarëve në divizionin e EV gjatë 10 viteve, por nuk ka ndarë shumë detaje përtej kësaj. /GazetaSinjali/