image Volkswagen shet mbi 100 mijë njësi të e-Golf

Botë

Gjiganti/ Volkswagen shet mbi 100 mijë njësi të e-Golf

news image

Gjigandi i automjeteve gjermane ka shitur 100 mijë njësi të versionit elektrik të Golf 7.

Volkswagen, në krahasim me disa kompani të tjera të mëdha makinash, më vonë filloi prodhimin serik të makinave me makinë hibride dhe elektrike, por kohët e fundit po ngadalë po kap për shkak të numrit në rritje të hibrideve dhe kohëve të fundit modele elektrike të pastra.

Shtatë vjet pas lëshimit të automjetit të parë serik elektrik, kompania ka shitur  250,000 njësi me një motor elektrik në sistemin e vozitjes. Shembulli jubilar është e-Golf i bardhë, i cili është gjithashtu automjeti më i shitur elektrik në ofertën aktuale të Volkswagen.

Sipas prodhuesit gjerman, 104,000 prej këtyre makinave elektrike u janë dorëzuar klientëve deri më tani dhe se Golf elektrik ka dëshmuar se është i denjë për “kushëririn” e tij me fuqi konvencionale, një bestseller me dekada të tëra në Evropë.

Automjeti i dytë më i kërkuar elektrik i Volkswagen është hibridi Golf GTE me 51,000 njësi të shitura, pasuar nga Passat Variant GTE, e cila ka arritur në adresat e 42,000 klientëve, ndërsa i katërti është VW e-Up me 21,000 njësi të shitura.

Ndryshe, Volkswagen në vitin e kaluar regjistroi rritje në shitjet e automjeteve  elektrike me mbi 70,000 prej këtyre makinave të dërguara në të gjithë botën, me 50,000 njësi të shitura një vit më parë. Tregjet kryesore për këto makina ishin Kina, Norvegjia, Gjermania, SHBA dhe Britania e Madhe.

Volkswagen pret që shitjet e automjeteve elektrike të rriten ndjeshëm në vitin 2020, pasi model et e reja VW ID.3, të quajtur tashmë alternativa elektrike për Golfin klasik, mbërrijnë në dyqanet e ekspozitës./Gazeta Sinjali/