image Vetëm 2 minuta ecje pas ngrënies mund të ndihmojë sheqerin në gjak
[wp-story id="814678"]

Këshilla

Vetëm 2 minuta ecje pas ngrënies mund të ndihmojë sheqerin në gjak

news image

Për shekuj me radhë, njerëzit në Mesdheun me diell ngriheshin pas vakteve të gjata e të qeta dhe bënin një shëtitje, shpesh në sheshin e qytetit për të parë fqinjët dhe për t’u shoqëruar. Ecja është aq shumë pjesë e asaj stili jete saqë është renditur si bazë e dietës së shëndetshme mesdhetare.

Kjo mund të jetë një nga arsyet pse studimet kanë zbuluar se dieta mesdhetare mund të zvogëlojë rrezikun për diabetin, kolesterolin e lartë, sëmundjet e zemrës, goditjet në tru dhe disa lloje kanceri — duke forcuar kockat, duke përmirësuar shëndetin e trurit, duke shmangur demencën dhe depresionin dhe duke ndihmuar me. humbje peshe të shëndetshme.

Tani mund të shtoni një arsye tjetër për të bërë një shëtitje pas vaktit — mund të ulë sheqerin në gjak. Ky ekskursion nuk ka nevojë të marrë një sasi të madhe të kohës suaj, ecja sa më pak se dy deri në pesë minuta pas një vakti mund të bëjë mashtrimin, sipas një studimi të vitit 2022 në revistën Sports Medicine. Qëndrimi pas një vakti mund të ndihmojë gjithashtu, por jo aq sa vendosja e njërës këmbë përpara tjetrës, tha bashkautori i studimit Aidan Buffey, një studente doktorature në departamentin e edukimit fizik dhe shkencave sportive në Universitetin e Limerick në Irlandë.

“Ndërprerjet e në këmbë gjatë gjithë ditës dhe pas ngrënies reduktuan glukozën mesatarisht me 9.51% në krahasim me qëndrimin ulur për një kohë të gjatë. Megjithatë, ecja me intensitet të përhershëm të dritës gjatë gjithë ditës pa një ulje më të madhe të glukozës me një mesatare prej 17.01% krahasuar me qëndrimin ulur për një kohë të gjatë.” Buffey i tha CNN përmes emailit.


“Kjo sugjeron që ndërprerja e qëndrimit të zgjatur në këmbë me pushime në këmbë dhe ecje të lehta gjatë gjithë ditës është e dobishme për nivelet e glukozës”, shtoi ai.

/GazetaSinjali/