image Ushqimi i dobët rrit depresionin - Sinjali

Shëndetësi/ Ushqimi i dobët rrit depresionin

news image

Ekspertët kanë zbuluar në disa studime të ndryshme që dieta mesdhetare luan një rol mbrojtës kur bëhet fjalë për depresionin.

Kjo lloj diete bazohet në fruta, perime, vaj ulliri, drithëra, arra dhe peshk, dhe më pak në mish dhe produkte të qumështit.

Vëzhgimi i lidhjes midis ushqimit dhe gjendjes shpirtërore nuk është kurrë e lehtë, thonë shkencëtarët, pasi ekzistojnë disa faktorë që lidhin të dy rezultatet që mund të jenë më pak të sakta, dhe ata janë përqendruar në dy prej pretendimeve që ata donin të provonin.

Pohimi i parë ka të bëjë me individët që vuajnë nga depresioni dhe të cilët, për shkak të saj, mund të zvogëlojnë marrjen e ushqimit dhe mund të mungojë motivimi për t’u kujdesur për veten e tyre.

Pohimi i dytë ka të bëjë me individët që e konsiderojnë veten njerëz të lumtur dhe që janë më të prirë ndaj sjelljeve që shkojnë së bashku me stilin e jetës së shëndetshme, të cilat përfshijnë, ndër të tjera, shmangien e alkoolit, i cili në vetvete përkeqëson depresionin.

Besohet se ngrënia e ushqimeve të këqija, ushqimet me sheqer dhe të përpunuara rrit mundësinë e zhvillimit të depresionit, kështu që ushqime të tilla duhet të eliminohen nga dieta, përfundojnë shkencëtarët.

Neuroshkencëtari Steven Buckley tha se ekziston një lidhje e fortë midis asaj që hamë dhe mënyrës sesi ndjehemi.

Ai gjithashtu beson se përdorimi i ushqimeve që kanë një efekt dramatik në humor, të tilla si sheqeri, kafeina dhe alkooli, duhet të reduktohen në mënyrë drastike për të përmirësuar gjendjen shpirtërore, por edhe për të rritur nivelet e energjisë.

Përveç që ka një ndikim pozitiv në shëndetin mendor, hulumtimi ka treguar që një dietë tradicionale mesdhetare mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës, diabetit tip 2, si dhe shanset për presion të lartë të gjakut dhe kolesterol të lartë.

Për më tepër, shkencëtarët kanë vërtetuar se individët që hanë jashtë dietës mesdhetare jetojnë më gjatë dhe kanë më pak të ngjarë të luftojnë me peshën e tepërt.

Në mënyrë tipike, dieta mesdhetare përbëhet nga fruta, perime, drithëra, oriz integral dhe makarona. Ajo gjithashtu përfshin sasi më të mëdha të peshkut, mishit të bardhë dhe, në një masë më të vogël, produktet e qumështit.

Kombinimi i të gjitha këtyre ushqimeve është sigurisht i shëndetshëm, por është e rëndësishme të theksohet se prania e yndyrave të shëndetshme në dietë gjithashtu duhet të merret parasysh./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: