image Ushqimet që duhet t'i përdorni për frymëmarje të lehtë dhe dhëmbë të bardhë - Sinjali

COVID-19

Të infektuar

107629

Të shëruar

105200

Të vdekur

2250

Ushqimet që duhet t’i përdorni për frymëmarje të lehtë dhe dhëmbë të bardhë

news image

Larja e dhëmbëve 2 herë në ditë nuk mjafton për dhëmbë të bardhë në masën që i doni ju. Dieta dhe ushqimet që konsumoni ndikojnë si tek aroma e frymëmarrjes, ashtu dhe tek pastërtia e dhëmbëve, transmeton Gazeta Sinjali.

Alkooli me ngjyrë

Dhëmbët absorbojnë lëngje me ngjyrë: kafe, çaj, kola dhe verë, gjatë gjithë jetës tuaj, duke shkaktuar njolla të brendshme tek dhëmbët, shumë të vështira për t’i hequr.

Kafenë

Përveç dëmtimit të dhëmbëve, kafja mund të shkaktojë edhe frymëmarrje me erë të keqe, pasi ajo neutralizon acidin në stomakun tuaj, i cili dërgon lëngje gastrike në kavitetin e gojës. Lajini dhëmbët pasi të pini kafe, pastrojini tek dentisti çdo 6 muaj dhe mos pini kafe para një eventi të rëndësishëm.

Qepë dhe hudhra

Era që lënë pas konsumimit hudhrat dhe qepët njihet si shumë e vështirë për t’u larguar. Edhe pse ato mund të evitohen lehtësisht, shpesh mund të fshihen si përbërës në gatime të ndryshme.

Çdo gjë me fara

Farat e lulekuqes, luleshtrydhet, farat e susamit gjejnë çdo hapësirë midis dhëmbëve dhe vendosen atje. Të vështira për t’u hequr, këta fajtorë janë turpërues dhe shkaktojnë dëme, duke u fshehur midis dhëmbëve.

Misri i pjekur

Nëse e hani misrin e pjekur direkt nga kalliu, do t’ju ngecin copa nëpër dhëmbë.

Mishi i kuq

Mishi i kuq lë një shijë të çuditshme në gojë, pa përmendur fijet që ngecin midis dhëmbëve.

/Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin