image UEFA suspendon stadiumin e Atleticos "Wanda Metropolitano" - Sinjali

UEFA suspendon stadiumin e Atleticos “Wanda Metropolitano”

news image

UEFA ka urdhëruar mbylljen e pjesshme të stadiumit të Atletico Madridit për ndeshjen e dytë të çerekfinales së Ligës së Kampionëve kundër Manchester Cityt, transmeton Sinjali Sport.

Vendimi vjen pasi skuadra spanjolle u akuzua nga organi drejtues për shkak të sjelljes diskriminuese të tifozëve të tyre dhe hedhjes së sendeve gjatë përplasjes së ndeshjes së parë në Manchester.

Atletico tani do të duhet të bëjë pa një pjesë të mbështetësve të tyre për ndeshjen e kthimit në Madrid.

UEFA dha urdhrin të hënën pas një hetimi për sjelljen e tifozëve.

“Për të urdhëruar mbylljen e pjesshme të stadiumit të Club Atlético de Madrid gjatë (1) ndeshjes së ardhshme të garës UEFA në të cilën Club Atlético de Madrid do të luante si klubi pritës, për sjelljen diskriminuese të mbështetësve të tij”, thuhet në një deklaratë.

“Klubi Atlético de Madrid do të informojë përpara ndeshjes sektorin(et) që do të mbyllen, të cilët duhet të kenë të paktën 5000 vende.”

Deklarata shtoi: “Të urdhërojë Club Atlético de Madrid të zbatojë direktivën e mëposhtme në ndeshjen e ardhshme të kompeticionit të UEFA-s që klubi do të luajë si klub pritës: të vendoset një bander me shkrimin “#NoToRacism”, me logon e UEFA-s mbi të.

“Goal” kupton se pala spanjolle mendon se dënimi është joproporcional dhe ka vendosur të apelojë kundër vendimit.

City ka avantazhin në përballjen çerekfinale ndaj skuadrës së Diego Simeones.

City fitoi ndeshjen e parë 1-0 falë golit të Kevin De Bruyne dhe të dy skuadrat do të takohen sërish të mërkurën në stadiumin Wanda Metropolitano.

Fituesi i ndeshjes do të kalojë në gjysmëfinale, ku do të takohet me Real Madridin ose Chelsean.

Real kryeson kryeson 3-1 në total pas ndeshjes së parë në Stamford Bridge.

/GazetaSijnaliSport/


Shpërndaje artikullin