image Turqia nis hakmarrjen pas shpërthimit me bombë, kryen sulme ajrore kundër militantëve kurdë në Siri dhe Irak

Evropë

Turqia nis hakmarrjen pas shpërthimit me bombë, kryen sulme ajrore kundër militantëve kurdë në Siri dhe Irak

news image

Avionët ushtarakë turq kanë goditur objektiva në veri të Sirisë dhe Irakut, duke bombarduar baza që Ministria e Mbrojtjes e Turqisë pretendon se janë përdorur nga personat që qëndrojnë pas një shpërthimi në qendër të Stambollit fundjavën e kaluar që vrau gjashtë persona dhe plagosi më shumë se 80.

Ministria turke e Mbrojtjes njoftoi nisjen e sulmeve ajrore në një deklaratë në Twitter të dielën.

“Ka ardhur ora e llogarisë,” shkroi ministria turke, së bashku me një foto të një avioni ushtarak që ngrihej në një operacion gjatë natës, duke shtuar se ata që kishin kryer “sulmet e pabesa” do të mbanin përgjegjësi.

Ankaraja ka fajësuar për sulmin me bombë të 13 nëntorit në Stamboll Partinë e jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe grupet kurde siriane të lidhura me to. Luftëtarët kurdë kanë mohuar përfshirjen.

/GazetaSinjali/