image Turqia mbyll shkollat për një javë në mbarë vendin, pas tërmetit të fuqishëm

Evropë

Turqia mbyll shkollat për një javë në mbarë vendin, pas tërmetit të fuqishëm

news image

Të gjitha shkollat në mbarë Turqinë do të mbyllen për një javë për shkak të tërmeteve të fundit, njoftoi të hënën ministri turk i arsimit Mahmut Özer.

Më shumë se njëmijë e 800 njerëz janë vrarë dhe mijëra të tjerë janë plagosur pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 7.8 që goditi Turqinë dhe Sirinë herët të hënën, shkruan CNN.

/GazetaSinjali/