image Turqia dëshiron t'i japë fund luftës në Ukrainë

Botë

Turqia dëshiron t’i japë fund luftës në Ukrainë

news image

Turqia do të përpiqet t’i gjejë një fund paqësor konfliktit në Ukrainë, tha Ibrahim Kalin, zëdhënësi presidencial turk.

Ne të gjithë po përpiqemi ta bëjmë atë të ndodhë. Presidenti ynë ka pasur dy telefonata me Presidentin Zelensky dhe Presidentin Putin që nga fillimi i kësaj lufte. Ne të gjithë po përpiqemi të bashkojmë pikëpamjet dhe kanalet tona të ndryshme për t’i dhënë fund kësaj lufte“, tha Kalin.

Presidenti Putin mendon se pozicioni i tij, për momentin, për çështjet kyçe strategjike të Donbasit dhe Krimesë nuk është aq i afërt sa ai të takohet me Presidentin Zelensky.

Ekipet negociuese në Bjellorusi po trajtojnë çështje teknike. Takimi i parë në nivel politik u zhvillua në Antalia me pjesëmarrjen e ministrit tonë të jashtëm. Dhe tani ajo që na duhet është një takim në nivel strategjik mes dy liderëve.

Me afrimin e qëndrimeve për katër çështjet kryesore të neutralitetit – se nuk ka anëtarësim në NATO, çmilitarizimi sipas modelit austriak, denazifikimi që është një lloj fyese sigurisht për lidershipin ukrainas dhe më pas mbrojtja e gjuhës ruse, shkruan Al Jazeera.

/GazetaSinjali/