image Trajneri i PSG-së do të zgjedhë mes Donnarummas dhe Navas për vendin e titullarit - Sinjali

Trajneri i PSG-së do të zgjedhë mes Donnarummas dhe Navas për vendin e titullarit

news image

Trajneri i ri i PSG-së, Christophe Galtier thotë se nuk do të ndërrojë më Keylor Navas dhe Gigio Donnarumma dhe tregon se mund të përdorë një mbrojtje me tre lojtarë sezonin e ardhshëm.

Trajneri francez mbajti konferencën e tij të parë për shtyp si trajner i PSG-së të martën, duke zbuluar se do të zgjedhë një portier titullar mes Donnarumma dhe Navas.

Mauricio Pochettino nuk kishte zgjedhur një numër 1 sezonin e kaluar, duke vendosur titullarin nga java në javë.

Galtier nuk komentoi vendimet e paraardhësit të tij, por konfirmoi se ai do të përdorë një qasje të ndryshme në 2022-23.

“Do të takoj portierët së shpejti. E pashë menaxhmentin gjatë sezonit të kaluar, por nuk kam pse të komentoj për të”, tha ai.

“Duhet t’i takoj ata [portierët], por kam një parim të emërimit të një numri një dhe një numri dy, edhe nëse i dyti [portieri i zgjedhur] mund të bëhet titullar në varësi të paraqitjeve. Është më e lehtë për mua në drejtim të menaxhimit dhe atyre.”

Donnarumma luajti 24 ndeshje me gjigantët e Ligue 1 sezonin e kaluar, duke pranuar 23 gola. Ai pritet të bëhet titullar i rregullt në Paris sezonin e ardhshëm. Si italiani ashtu edhe Navas u ankuan për rotacione në 2021-22, por Pochettino nuk mori kurrë një vendim përfundimtar.

PSG është gjithashtu në bisedime të avancuara për të nënshkruar me Milan Skriniar nga Interi dhe megjithëse Galtier nuk e përmendi mbrojtësin e Interit gjatë presionit të tij, ai sugjeroi që kampionët e Ligue 1 do të dalin në treg, duke kërkuar një lojtar që mund të përshtatet lehtësisht me tre mbrojtës.

“Mbi të gjitha, dua t’i vendos lojtarët në pozicionin më të mirë dhe në pikat e tyre të forta. Ne flasim shumë për një mbrojtje me tre lojtarë, unë jam me fat që kam forcë në krahët, kështu që ka një fokus të madh në një mbrojtje me tre drejtime, “tha ai.

“Nuk i kam takuar ende lojtarët, megjithëse kam folur për këtë me menaxhmentin. Do të përshtatem me lojtarët që kam në dispozicion“, ka përfunduar Galtier.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: