image “Trafik droge dhe krim i organizuar”, ekstradohet nga Gjermania ish-truproja i Saimir Tahirit

Shqipëri

“Trafik droge dhe krim i organizuar”, ekstradohet nga Gjermania ish-truproja i Saimir Tahirit

news image

Ekstradohet nga Gjermania drejt Shqipërisë, ish-truproja i  ish-ministrit të Brendshëm,Saimir Tahiri, Hekuran Marku.

Falë bashkëpunimit të Interpol Tirana me homologët gjermanë, u bë e mundur kapja në Gjermani dhe ekstradimi drejt Shqipërisë, i shtetasit H. M., 47 vjeç.

Hekuran Marku  është arrestuar nga autoritetet policore në Gjermani, me qëllim ekstradimin drejt Shqipërisë, në zbatim të urdhër arrestit ndërkombëtar të nxjerrë nga Zyra Qendrore Kombëtare Interpol Tirana.

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, në kuadër të operacionit “Shpirti”, i ka caktuar këtij shtetasi masën e sigurimit personal “Arrest në burg”, për veprat penale “Trafik narkotikësh”, “Pastrimi i produkteve të veprës penale”, “Grup i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale dhe grup i strukturuar kriminal”.

/GazetaSinjali/