image Tha se COVID-19 e ka krijuar njeriu – Por a do t’i fshijë Facebooku këto deklarata që i dha
[wp-story id="814678"]

Teknologji

Tha se COVID-19 e ka krijuar njeriu – Por a do t’i fshijë Facebooku këto deklarata që i dha

news image

Facebooku ka thënë se më nuk do të fshijë nga aplikacioni i tij pretendimet se COVID-19 është krijuar nga njeriu, për shkak të “hetimeve në vazhdim mbi origjinën e COVID-19 dhe me konsultimet me ekspertët e shëndetit publik”.

Ky veprim vjen pas rritjes së presionit në botë për të hetuar origjinën e pandemisë, duke përfshirë mundësinë që të ketë dalë nga një laborator.

Që nga fillimi i pandemisë, Facebooku ka ndryshuar atë se çfarë lejon mbi këtë temë dhe çfarë ndalon. Në shkurt pati deklaruar se do të ndalojë pretendimet se COVID-19 është krijuar në një laborator kinez. Pretendime të tjera atë kohë përfshinë edhe ndalimin e njoftimeve të rrejshme mbi vaksinat, nëse ato nuk janë efektive apo se janë helmuese, raporton AP.

Facebooku zakonisht nuk i ndalon përmbajtjet tërësisht në platformën e saj, megjithatë dy përjashtime ka bërë për zgjedhjet dhe COVID-19. /GazetaSinjali/