image Tërmeti në Turqi: ShBA i dërgon dy ekipe kërkim-shpëtimi
[wp-story id="814678"]

Botë

Tërmeti në Turqi: ShBA i dërgon dy ekipe kërkim-shpëtimi

news image

Disa tërmete të njëpasnjëshme tronditën shtetin e Turqisë ditën e hënë, duke lënë shumë viktima e të lënduar.

Numri i të vdekurve në Turqi nga tërmeti i mëngjesit të sotëm thuhet se është mbi 1500 sipas agjencisë së menaxhimit të fatkeqësive të vendit.

Reuters raporton se Shtetet e Bashkuara po dërgojnë dy ekipe kërkim-shpëtimi me 79 persona për të ndihmuar zyrtarët turq që iu përgjigjën tërmetit që vrau më shumë se 2,400 njerëz në atë vend dhe Siri, sipas Shtëpisë së Bardhë.

/GazetaSinjali/